edaWorkshop17 and ADTC - Program

Printer-friendly version Send by email PDF version

At this web page you find the programme of the edaWorkshop17 and ADTC. You may expand the programme for each session by clicking on the session title. You will find the detailed timetable, presentation titles and author names. If additional information like an abstract, curriculum vitae or (for attendees of the edaWorkshop17 and ADTC only) slides is available, a link below the presentation title is displayed.

You may download the programme as PDF file (1.24 MB).

You may download all presentations as one single ZIP file (~84 MB). (Access for logged in event attendees only!)

Monday, May 8, 2017 (edaWorkshop)

13:00 - 14:15
Technical Session M1: Ultra-fast Simulation of HW/SW Systems for Timing and Robustness Verification of Embedded Software
Moderator: Wolfgang Nebel (edacentrum, D)

13:00Welcome
13:05Context-sensitive Source-level Timing Simulation of Embedded Software
Oliver Bringmann (U Tuebingen, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
13:25Source-Level Fault-Injection for Ultra-fast SW Robustness Verification
Daniel Müller-Gritschneder (TU München, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
13:45Learning-based HW/SW Power and Performance Prediction
Andreas Gerstlauer (U Texas at Austin, US)
Proceedings (Access for event attendees only)
14:05Q&A
Wolfgang Nebel (edacentrum, D)

14:15 - 14:40
Coffee Break

14:40 - 15:50
Technical Session M2: Ancona Offers Analog and Mixed-Signal (AMS) Coverage for Nanoelectronics
Moderator: Lars Hedrich (U Frankfurt, D)

14:40Hierarchical Verification of AMS Systems
Christoph Grimm (TU Kaiserslautern, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
15:00Methods for Coverage Calculation of AMS Systems
Lars Hedrich (U Frankfurt, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
15:20Generation and Use of Adapted AMS Models
Markus Olbrich (U Hannover, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
15:40Q&A
Lars Hedrich (U Frankfurt, D)

15:50 - 16:20
Coffee Break

16:20 - 17:50
Technical Session M3: Sensor-based Electronic Systems for Industry 4.0 Applications
Moderator: Jürgen Haase (edacentrum, D)

16:20ACME4.0 Combines Self-adapting Sensor Systems for Acoustic Condition Monitoring in Industry 4.0 Applications
Domenik Helms (OFFIS, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
16:40RoMulus Ensures Systematic Design of Robust, Energy-efficient Multi-sensor Microsystems for Industry 4.0 Applications
Ralf Sommer (IMMS, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
17:00AMA Association for Sensors and Measurement – Linking up Science and Industry
C. Thomas Simmons (AMA, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
17:20KontiSens : Sensors and Evaluation Strategies for Autonomous Monitoring of Continuous Plastic Processing Processes
Benedikt Bitzer (Fraunhofer ICT, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
17:40Q&A
Jürgen Haase (edacentrum, D)

17:50 - 18:30
Break

18:30 - 22:00
Conference Dinner

18:30Come Together at Dorint Hotel (Gallery) including Dinner and Poster Exhibition

Tuesday, May 9, 2017 (ADTC & edaWorkshop)

09:00 - 10:00
Tuesday Keynote Session
Moderator: Wolfgang Nebel (edacentrum, D)

09:00Welcome
Wolfgang Rosenstiel (edacentrum, D)
09:15Keynote:
Design & Verification of Technology Dependent Electronic Innovations

Andreas Aal (Volkswagen, D)
Abstract and Curriculum Vitae
Proceedings (Access for event attendees only)
09:45Award Ceremony:
EDA Achievement Award Ceremony

10:00 - 10:30
Coffee Break

10:30 - 12:00
Technical Session T1: Mobility of Tomorrow
Moderator: Ralf Pferdmenges (Infineon, D)

10:30Mobility 4.0: Electric, Autonomous, Connected Driving
Reiner John (Infineon, D)
10:55Selected R&D Project Examples in Reply to the Technology-Pull for the Next Generation of Mobility
Andreas Eckel (TTTech, A)
Proceedings (Access for event attendees only)
11:20More Efficient Testing of Automated Systems
Michael Paulweber (AVL, D)
Andrea Leitner (AVL, A)
Daniel Watzenig (AVL, D)

Proceedings (Access for event attendees only)
11:45Q&A and Introduction Poster Session

12:00 - 14:30
Poster Exhibition

Within the Poster Exhibition we will have posters showing results of several EDA projects funded by BMBF within IKT 2020.

12:30 - 14:30
Lunch & Poster Exhibition

14:30 - 15:30
Panel Session T2: Long Term Scientific Roadmaps
Moderator: Enrico Sangiorgi (U Bologna, IT)

14:30Panel: Long Term Scientific Research Roadmap NEREID
Enrico Sangiorgi (U Bologna, IT)
Jouni Ahopelto (VTT, FI)
Didier Belot (CEA-LETI, F)
Giorgos Fagas (Tyndall, IR)
David Holden (LETI, F)
Markus Pfeffer (Fraunhofer, D)
Clivia M. Sotomayor Torres (ICN, E)

15:30 - 16:00
Afternoon Keynote Session T3
Moderator: Wolfgang Rosenstiel (edacentrum, D)

15:30Keynote:
"Embedded France" and CPS Activities

Cedric Demeure (Thales, F)
Abstract and Curriculum Vitae
Proceedings (Access for event attendees only)

16:00 - 16:30
Coffee Break & Poster Exhibition

16:30 - 18:00
Technical Session T4: Security for Industrial IoT
Moderator: Wolfgang Nebel (edacentrum, D)

16:30Security in Industry - from a Certification Point of View
Markus Bartsch (TÜV Nord, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
16:55Energy-Efficient Cryptographic Primitives for IoT
Elena Dubrova (KTH, SE)
Proceedings (Access for event attendees only)
17:20Smart Grid Cyber Security
Lars Fischer (U Oldenburg, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
17:45Q&A
Wolfgang Nebel (edacentrum, D)

18:00 - 18:30
Break

18:30 - 23:00
Social Event

18:30Walk to Hilton "Salon Europa" (Meeting point at Dorint Hotel reception)
19:00Welcome Reception at "Salon Europa" (Entrance "Brühlsche Terrasse")
19:30Award Ceremony:
Award of "EDA-Medal 2017"
19:45Dinner

Wednesday, May 10, 2017 (ADTC)

09:00 - 09:30
Wednesday Keynote Session
Moderator: Jürgen Haase (edacentrum, D)

09:00Keynote:
Semiconductor Technology Accelerating Innovation and Industrial Productivity

Gerd Teepe (GLOBALFOUNDRIES, D)
Abstract and Curriculum Vitae
Proceedings (Access for event attendees only)

09:30 - 11:00
Technical Session W1: Connected Medical Devices
Moderator: Armand Castillejo (STMicroelectronics, F)

09:30Security of Connected Medical Devices
Gudrun Neumann (SGS TÜV, D)
Proceedings (Access for event attendees only)
09:55Blockchain Technology for Improved Trust in Consent Management
Philippe Genestier (ORANGE Labs, F)
Proceedings (Access for event attendees only)
10:20Considerations for the Certification of eHealth Wearables
Jordi Carrabina (UAB, ES)
Proceedings (Access for event attendees only)
10:45Q&A
Armand Castillejo (STMicroelectronics, F)

11:00 - 11:30
Coffee Break & Poster Exhibition

11:30 - 13:00
Technical Session W2: Emerging CMOS Technologies
Moderator: Andrzej Pfitzner (U Warsaw, PL)

11:30More Moore Today and Tomorrow
Andrzej Pfitzner (U Warsaw, PL)
Wieslaw Kuzmicz (U Warsaw, PL)
Thomas Skotnicki (U Warsaw, PL)
W. Maly (U Warsaw, PL)
Proceedings (Access for event attendees only)
11:55FDSOI Technology: a new Applications Enabler
Patrick Blouet (ST Microelectronics, F)
Proceedings (Access for event attendees only)
12:20The Modular Interposer Architecture Providing Scalable Heat Removal, Power Delivery and Communication for many-core, exascale and post-CMOS era Applications
Grzegorz Janczyk (U Warsaw, PL)
12:45Q&A
Andrzej Pfitzner (U Warsaw, PL)

13:00 - 14:30
Lunch & Poster Exhibition

14:30 - 16:00
Technical Session W3: 5G & ULP Radio
Moderator: Gilles Sicard (CEA-LETI, F)

14:30Asynchronous Logic Pulsed Transceivers: Radios Based On An Ultra-Low Power and Continuous Time Digital Design Approach
Marco Crepaldi (IIT, IT)
Proceedings (Access for event attendees only)
14:50The Bio-inspiration for Low-cost and Low-power Biomedical Circuits and Systems
Danilo Demarchi (Polito Torino, IT)
Proceedings (Access for event attendees only)
15:10INSIGHT: III-V CMOS for RF and mmW Applications
Didier Belot (CEA-LETI, F)
Proceedings (Access for event attendees only)
15:30Towards the Integration of Millimeter Wave Access Points in Future 5G HetNet: Stakes, Challenges, and Key Enabling Technologies
Sylvie Mayrargues (CEA-LETI, F)
Vincent Berg (CEA, F)
Cedric Dehos (CEA-LETI, F)
15:50Q&A
Gilles Sicard (CEA-LETI, F)

16:00 - 16:30
Coffee Break & Poster Exhibition

16:30 - 18:10
Technical Session W4: 3D Packaging
Moderator: Bernard Candaele (Thales, F)

16:30Embedded Packaging Technologies, FOWLP Advantages, Basics, Challenges and Applications
Steffen Kroehnert (Nanium, PRT)
Proceedings (Access for event attendees only)
17:15Secure Smart Systems Packaging
Bernard Candaele (Thales, F)
Proceedings (Access for event attendees only)
17:353D Technology and Architecture for High Performance Computing
Pascal Vivet (CEA-LETI, F)
17:55Q&A
Bernard Candaele (Thales, F)
18:00Closing
Jürgen Haase (edacentrum, D)